شرط جدید و خوب فیفا برای انتخاب میزبان جام جهانی

۲۲ اسفند
چاپ

شرط جدید و خوب فیفا برای انتخاب میزبان جام جهانی

جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر برگزار می‌شود. بسیاری معتقدند که این کشور کوچک خلیج فارس امتیاز میزبانی را با رشوه دادن به قدرت‌های بزرگ فوتبال و سیاستمداران به دست آورده است. هنوز صحت و سقم این اتهام جنجالی به شیخ‌نشینان متمول قطری مشخص نشده بود که این کشور کوچک در مظن اتهام دیگری قرار گرفت و آن نقض حقوق کارگران بیشمار نپالی بود؛ اتهامی که برای نخستین بار روزنامه گاردین انگلیس مطرح کرد.

رسانه‌های انگلیسی بیشتر از دیگر کشورها در پی افشای پروند تبانی قطر هستند. آنها به دلیل این که کشورشان در رقابت با قطر میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را از دست رفته می‌بینند، در گزارش‌های بیشماری از پشت پرده‌های میزبانی قطر رونمایی کردند. این روزنامه انگلیسی چندی پیش در گزارشی طولانی از رقم خوردن فاجعه‌ای انسانی در قطر سخن به میان آورد و نوشت که از زمان شروع کار زیرساخت‌های جام جهانی در قطر ۴۰۰ کارگر نپالی کشته شده‌اند و انتظار می‌رود که این تعداد تا آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ به ۴۰۰۰ نفر برسد.

به نظر می‌رسد که این گزارش تکان دهنده گاردین سران فیفا را به طور جدی به فکر فرو برده است؛ چرا که سپ بلاتر رییس فدراسیون بین‌المللی فوتبال رعایت حقوق بشر را یکی از پیش‌شرط‌های اساسی دادن میزبان جام جهانی قرار داد.

بلاتر ۷۸ ساله در گفت‌وگو با خبرگزاری DPA عنوان کرد: مجمع عمومی فدراسیون بین‌المللی فوتبال برای انتخاب میزبان‌های جدید جام جهانی در سال‌های ۲۰۲۶ تشکیل جلسه خواهد داد. تلاش می‌کنیم تا در انتخاب میزبان به شرایط فرهنگی و اجتماعی توجه زیادی کنیم. رعایت حقوق بشر یکی از شرط‌های انتخاب میزبانی است.

بلاتر درباره این سوال که آیا قطر حقوق بشر را نقض کرده است و در صورت پاسخ مثبت آیا میزبانی از این کشور گرفته می‌شود، این گونه پاسخ داد: نمی‌توانیم هیچ تغییری را در برنامه کنونی خود به دست آوریم. جام جهانی ۲۰۱۴ در برزیل و در زمان مقرر آن انجام می‌شود. جام جهانی ۲۰۱۸ هم در روسیه است اما درباره قطر باید بگویم که مشکلات قطر مشخص است البته باید این را هم بیان کنم که هرگونه تغییری در روند میزبانی جام جهانی در آینده به وجود آید، در میزبانی روسیه و قطر تاثیر نخواهد داشت.

میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ پنج سال دیگر مشخص خواهد شد. فیفا بعد از آن که شائبه‌های زیادی درباره انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به وجود آمد، تصمیم گرفت شیوه انتخاب میزبان را تغییر دهد. در شیوه جدید انتخاب میزبانی تمام ۲۰۹ کشور عضو مجمع عمومی می‌توانند در انتخاب میزبان رای دهند.

شائبه نقض حقوق بشر در قطر باعث شد تا بسیاری از رسانه‌های اروپایی وضعیت کارگران در قطر را با تیتر” بردگی در قرن ۲۱″‌ توصیف کنند این در حالی است که قطری‌ها هرگونه برده‌داری و استثمار را رد می‌کنند البته اذعان کردند که تلاش خواهند کرد تا تغییرات اساسی را در وضعیت کارگران به وجود آورند.

فیفا پیش از این هم اعلام کرد که نقض حقوق بشر را در قطر با جدیت بررسی خواهد کرد اما امتیاز میزبانی را از این کشور کوچک حوزه خلیج فارس نخواهد گرفت و در هر حالت جام جهانی ۲۰۲۲ در این کشور برگزار خواهد شد. تئو سوانسیگر از اعضای کمیته اجرایی فیفا گفت: برگزاری جام جهانی در قطر هم یک فرصت است و هم یک ریسک. برگزاری جام جهانی در قطر چه بسا باعث بهتر شدن حقوق بشر در این کشور شود. وضعیت کارگران خارجی در قطر نگران‌کننده و ترس‌آور است با این حال لغو امتیاز میزبانی از قطر درست نیست و در دستور کار فیفا قرار ندارد. حتی اگر میزبانی از این کشور گرفته شود، وضعیت تغییر نمی‌کند و همچنان نقض حقوق بشر در قطر ادامه می‌یابد. پس باید به فکر راهکار جدی‌تری باشیم. فیفا نمی‌تواند وضعیت استثمار و بردگی در قطر را نادیده بگیرد اما به تنهایی نمی‌توانند همه کارها را انجام دهد. جام جهانی می‌تواند بسیاری از مسائل را برطرف کند و این فرصت بسیار خوبی برای قطر است.

منبع:
به فیفادی امتیاز بدهید

:: وب گردی ::

50 هزار نفر اشتباه نمی کنند!
مشترک هفته نامه فوتبالی فیفادی شوید...

هر هفته شنبه ها صبح، هفته نامه را در سرویس ایمیل خود داشته باشید.
فیفادی

مشترک مجله فوتبالی فیفادی شوید | 50000 عضو

  • هر هفته شنبه ها، داغ ترین اخبار فوتبال را در سرویس ایمیل خود دریافت کنید.