آشنایی با آقای گل جام جهانی ۱۹۵۴

۸ اسفند
چاپ

ساندرو کوچیس آقای گل جام جهانی ۱۹۵۴ سوییس در سل ۱۹۲۹ در بوداپست مجارستان به دنیا آمد. او وقتی که چهارده ساله بیشتر نداشت به تیم کیایتی سی پیوست. این تیم یک باشگاه آماتوری بود طبیعتا نمی‌توانست طبع جاه طلب ساندرو را راضی کند. این بازیکن نخستین حضور حرفه ایش را در تیم فرانس واراش و در سن ۱۶ ساگی تجربه کرد. او تا سن ۲۰ سالگی عضو این تیم بود، و توانست در ۵۹ بازی ۴۰ گل به ثمر برساند. این بازیکن درسال پایانی حضورش در این تیم موفق به فتح جام قهرمانی لیگ مجارستان شد.

او درسال ۱۹۵۰ به تیم ادوژ بوداپست پیوست وبرای این تیم در ۳۰ مسابقه ۳۰ گل به ثمر رساند وعنوان آقای گلی را ازآن خود کرد.

ساندرو کوچیس از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۷ عضو تیم ملی مجارستان بود. و در کنار پوشاش، ژیبور و هیده گوتی بهترین تیم تاریخ مجارستان را دردهه ۵۰ میلادی ساخته بودند. تیمی که موفق به کسب مدال طلای المپیک ۱۹۵۲ شد. این نسل تواست تیم انگلستان را در سال ۱۹۵۳ در ویمبلی لندن ۶-۳ خردکند.

نقطه اوج کوچیس و تیم ملی مجارستان جام جهانی ۱۹۵۴ سوییس بود. جایی که مجارها در دو بازی اول ۹-۰ و ۸ بر ۳ به ترتیب تیم‌های کره جنوبی و آلمان غربی را شکست دادند. کوچیس در این دو دیدار به تنهایی ۷ گل به ثمر رساند.

در بازی معروف و جنجالی برزیل مجارستان که بعدها به نبرد برن معروف شد، ساندرو دوگل در مقابل برزیل به ثمر رساند تا در پیروزی تیمش نقش عمده داشته باشد.

مجارها در مرحله نیمه نهایی با اروگوئه روبرو شدند. بازی در وقت معمول با تساوی ۲ بر ۲ دو تیم پایان یافت. اما در وقت‌های اضافه این کوچیس بود که با دوضربه سر در دقایق ۱۱۳ و ۱۱۶ مجارها را راهی فینال کرد. کوچیس در مقابل آلمان غربی نتوانست گلی به ثمر برساند. تا مجارها بازی را مقابل تیمی که موفق شده بودند در مرحله گروهی با نتیجه ۸ بر ۳ شکست بدهند را بانتیجه ۳ بر ۲ واگذر کنند وبه مقام دومی بسنده کنند.

ساندرو پس از طی دوره ای ۱۰ ساله که با موفقیت همراه بود، مجارستان را ترک کردو به تیم بارسلونا پیوست و پس از ۸ سال بازی برای این تیم در سال ۱۹۶۶ کفش‌های خود را آویخت.

او پس از بازنشستگی مدتی مربی بارسلونا بود. تا اینکه در سن ۴۹ سالگی به سرطان مبتلا شد. ودر بیمارستان بستری شد. در ۲۹ ژوییه ۱۹۷۷ او از طبقه چهارم این بیمارستان به پایین سقوط کرد. اتفاقی که معلوم نشد، تصادفی بوده یا خودکشی رخ داده است.

منبع:
به فیفادی امتیاز بدهید

:: وب گردی ::

50 هزار نفر اشتباه نمی کنند!
مشترک هفته نامه فوتبالی فیفادی شوید...

هر هفته شنبه ها صبح، هفته نامه را در سرویس ایمیل خود داشته باشید.
فیفادی

مشترک مجله فوتبالی فیفادی شوید | 50000 عضو

  • هر هفته شنبه ها، داغ ترین اخبار فوتبال را در سرویس ایمیل خود دریافت کنید.